img-banner

Track & Field

2020 Track & Field

 

The RI Track & Field team has a long history that dates back to the early days of the school's founding. A sport that is divided into four sections—Sprints, Throws, Jumps and Pole Vaults—Track & Field is one of RI's biggest sports CCAs and has had many successes, most notably, reclaiming the ‘B’ division championship title in 2018 after a hiatus of 28 years. A closely-knit team nurtured by excellent, experienced coaches and patient and caring teachers, Track offers you an environment to hone your skills and develop both physical and mental agility and strength.

Apart from training sessions on Mondays, Wednesdays and Fridays, the team is involved in many other activities, which include competitions organised by the SAA (Singapore Athletics Association) and other overseas experiences such as a trip to Perth in 2017, where we explored the Western Australian Institute of Sports and competed with international teams.

We continue to chase our dreams, jump towards glory and throw our fears away as we strive for excellence in embodying the Rafflesian spirit and staying true to our vision—‘Simul Melius’—‘Better Together’.


Teacher Mentors



Mr Vincent Quek
Miss Anisha Anne Johnson
Miss Adriana Wong


Achievements & Highlights



National Schools Games Track & Field Championships
B Div: 1st Runner-Up 
Mervyn Lew Han Boon (4G) - Shot Put (1st) & Discus (2nd), Mingwen Lee Sullivan (4J) - High Jump (1st) & Long Jump (3rd), Chai Jiacheng (4B) – 3000m (1st) & 1500m (2nd), Roy Ng Kai Leong (4F) – Javelin (1st), Benjamin Seah Wen Zhe (4I) – High Jump (2nd), Ho Zhe Xi (4L) – 400m (2nd), Daniel Xiao Cheng’en (3M) – Pole vault (2nd), Loh Jing Jie, Aloysius (3L) – Shot Put (2nd) and Wellington Ho Yu De (4A) – 110m Hurdles (3rd).

C Div – 1st Runner-Up
Caleb Loy Jun Kai (2C) – 400m (1st) & 400m hurdles (2nd), Jovan Tay Sheng Wei (2C) – Javelin (1st), Isaac Koh Wei Jie (2A) - 200m (2nd) & 100m (3rd), Kan Fu Yi (2B) - Shot Put (2nd),  4x100m (2nd), Chong Shao Kai (2I) - High Jump (3rd), Tan Cheng Jin, Jonathan (2D) - 3000m (3rd), 4x400m (3rd), Ang Li Yang, Brandon (2L) - 100m Hurdles & 400m Hurdles (both 4th) and Lee Chih Yuan @ Lewis Lee (2C) - Javelin (4th).

Total of 6 Golds, 10 Silvers and 6 Bronzes for both divisions.
3 school records were broken at the meet:
U17 Javelin (700g) – Roy Ng Kai Leong (4F) with distance of 54.47m (previous record @ 51.10m)
U15 1500m Walk - Surya Nayar (3C) with time of 7:49.50s (previous record @ 7:55.47s)  
U14 400m - Caleb Loy Jun Kai (2C) with time of 53.87s (previous record @ 54.14s)

Singapore Press Holding (SPH) Inter-school Schools’ Relay Championships
B & C Div: 1st Runner-Up 

Representing the Singapore Schools Sports Council (SSSC)
ASEAN Schools Games (Sumarang, Indonesia)
Chai Jiacheng (4B) – 1500m (9th) & 3000m (8th)

MAAU/LAWA/SSSC International Age Group Track & Field Championships (Pahang, Malaysia):
Loh Jing Jie, Aloysius (3L) – Shot Put (2nd) & Discus (3rd), Caleb Loy Jun Kai (2C) – 400m (4th) & 4x400m (2nd), Isaac Koh Wei Jie (2A) - 200m (5th) & 4x100m (3rd) and Jovan Tay Sheng Wei (2C) – Javelin (5th).